(intervju za sajt Bubnjevi.net)
– Kada i zašto si počeo da sviraš bubnjeve?
Sećam se da je moj komšija ,bubnjar, dok sam bio klinac ,pronašao način da me zabavi kada su me roditelji odveli kod njih i dao mi par palica u ruke ,pustio muziku i rekao mi da držim ritam (hi-hat, doboš) Meni je to bilo zabavno i tada nisam ni ukapirao da sam kroz igru naučio najvažniju lekciju rock bubnjara J Kasnije, u osnovnoj školi, bila je fora imati band i ja sam se ponudio da sviram bubnjeve jer sam smatrao da na bubnjevima već znam nešto u odnosu na druge instrumente… Do danas nisam menjao…
– Da li se sećaš svog prvog seta?
Uh , bio je to REMO jazz komplet. Odavno ga više nemam … Tada nisam ni kapirao šta je to ustvari. Kupili su mi ga drugari iz benda za 150 maraka 1993 u sred rata. Da danas nabasam ponovo na njega sigurno bih ga kupio nazad. Mislim da je bio odličan ali znam da mi tada nije odgovarao za rock svirku koju smo furali….
– Tvoja inspiracija u početku ?
Najveća dugogodišnja inspiracija mi je bio Boris Leiner (bubnjar AZRE) .Oduševljavalo me je to da je svaka pesma imala neki drugačiji ritam ,prelazi su bili uvek zanimljivi i nekako neuobičajni za većinu muzike koju sam do njega čuo. Kasnije je to bio i Bohnam koji me privukao sa svojim swing feel rock pristupom ,predpostavljam … Kada sam čuo Weckl-a na VHS-u koji sam dobio od drugara shvatio sam da postoji još nešto više i dalje od onoga što sam do tada znao bilo je to sa nekih 15-16 godina.Od tada sam počeo da istržujem tehniku ,razne pristupe i odlučio da ću da se obrazujem…
– Prvi bend sa kojim si nastupio pred publikom,i gde sad nastupaš?
Prvi bend mi se zvao „Između Krajnosti“ . Naravno Azra kao inspiracija za to svirali smo u svečanoj većnici gradske kuće u Subotici. Sećam se da sam svirao na Sonor signature kompletu koji je bio tamo, a bio sam totalni početnik J Mislim da snimak još negde postoji . Kako bi ga bilo dobro pogledati… Trenutno učestvujem u raznim projektima ,cilj mi je da što više snimam i radim projekte koji mi znače , povremeno ima i komercionalnih projekata. Bendovi sa kojima imam ozbiljniju saradnju se „Miodrag Marjanov quntet“,“Cadabra“,prateći band Dušana Svilara. Sarađujem sa Narodnim pozorištem u Subotici i član sam Subotičke filharmonije.
– Da li si uzimao časove?
Kao klinac sam veoma kratko uzimao časove od Nikole Jagera koji je tada važio za najboljeg subotičkog bubnjara,ali sam više učio gledajući druge bubnjare kako sviraju , skupljao video škole i slušao mnogo muzike. Do svoje 23 godine bio sam praktično samouk i sve što sam do tada naučio ,naučio sam svirajući muziku po bendovima , u klubovima … Sa 23 godine upisao sa školu sa zabavnu muziku i jazz “Kobanyai zenei studio” u Budimpešti i tako sam dobio i formalno obrazovanje ne samo iz bubnjeva nego i iz drugih predmeta koji su važni za jednog muzičara da bi bio kompletna ličnost…
Veliku zahvalnost dugujem prijatelju Srđanu Palačkoviću koga veoma cenim i čiji su mi saveti veoma pomogli , kao i Nebojši J. Živkoviću koji mi nesebično pomaže u tome da pokušam da savladam marimbu i usavršim se na polju klasične muzike.
– Bubnjari kojima se diviš,uzori koje slediš i zasto baš njih ?
Ja sam od onih koji samtraju da se od svakoga može nešto naučiti. Imao sam uzore koje sam sledio kao klinac ali se danas trudim da pokušam da sledim njihovu slobodu pristupa , lakoću sviranja , i inspiraciju koja je nepresušna. Svakako je to Vinne, Gadd , i svi veliki bubnjari da ih sve ne nabrajam …ali sam vremenom shvatio da je svako od nas različit i da samim tim ima nešto što nosi u sebi i što može biti inspiracija za druge. Svako ima šta da ponudi ,treba da se trudimo da prepoznamo prednosti i ono što je dobro a ne da tražimo mane…Od onih koje lično poznajem, zaista se iskreno divim Nebojši J.Ž. na količini stvaralačkog rada ,energije ,inspiracije i posvećenosti. Nekada mi deluje da živi tri života odjednom !
– Omiljeni saradnik i da li si od njega nešto naučio ?
Moji najbliži prijatelji i dugogodišnji saradnici . Trudim se da saslušam sugestije i prihvatim savete, Od svakoga se može naučiti. Najčešće to nisu bubnjari. Volim da učim i sretan sam kada znam da sam nešto naučio ,ukapirao…
– Koliko je važno slušati ostale muzičare u bendu ?
Pa, samo je to važno…
– Funkcija bubnjara u bendu ?
Da pruži dobar puls i da dobru osnovu na koju se svi ostali nadograđuju. Da obezbedi stabilan tempo i pogodi dobar tempo.Tempo koji odgovara datoj kompoziciju. Naravno da pruži potrebnu inspiraciju kolegama i bude svetan da je glavni cilj muzika…
– Da li je tehnika presudna,što se tice sviranja bubnjeva ?
Tehnika je sredstvo ,alat da izrazimo naša osećanja, stavove .Ako smo muzičari važno nam je da što bolje vladamo instrumentom da bi ono što nam je u glavi što lakše preneli na instrument. Naravno ne tehnika ,tehnike radi…
– Kako izgleda tvoj set-up bubnjeva koji trenutno sviraš ?
Yamaha Stage Custom 2001 godište fusion komplet.
– Koje palice i činele koristiš ?
Činele:
Zildjian K Constantinople thin overhamerd 22″ ride
Zildjian K 20″ ride
Zildjian A custom 16″ crash
Zildjian A custom 10“ splash
Zildjian A custom 14“ hihats
Meinl Byzance Jazz Thin Crash 18“
Meinl Byzance Jazz Thin ride 20“
Meinl Byzance Jazz club ride 20“
Meinl Byzance Jazz Thin hi-hats 14“Palice:
Vic Firth najčeće SD2 Bolero
Metlice Vic firth jazz
Maljice Inovative percussion za timpane i NJZ 4 za marimbu– Da li postoji bubanj koji bi želeo da sviraš ?
Voleo bih da ih probam neke od legendarnih modela Ludwiga ,Rogersa i naravno današnje vrhunske klase. „Tamburo“ je ostavio zaista dobar utisak na mene.
– Šta misliš koliko kvalitet bubnjeva koje sviraš,utiče na tvoj način sviranja ?
Do izvesne granice ne utiče (do momenta dok može da se svira na njemu ) J, ali najsretniji sam kada mogu da sviram na svome kompletu…
– Imas li svoj pristup štimovanja ?
Nedavno sam kupio spravicu Tension watch od Tama-e i veoma sam zadovoljan , više ne razmišljam ,podesim i sviram. Koristim priblžno isti štim ali za različite stilove koristim različite opne. Jazz Remo ambasador coted , Rock G2 Evans. Doboš je uglavnom Remo ambasador coted a bas bubanj Evans emad 2.
– Da li još uvek vezbaš ?
Svaki dan, nekad manje nekad više ,nekad sa palicama a nekad u glavi…
– Da li je važno čitanje nota ?
Nije presudno, ali ako zamislimo da je kompletna muzička literatura zapisana u notama onda je važno znati pročitati je. Smatram da je za ozbiljniji pristup učenju na bubnjevima važno da se nauči muzičko pismo. Veliki deo onoga što nam je važno da naučimo zapisano je u knjigama za bubnjeve i ne samo u njima… J Postoji važan elemenat a to je interpretacija koji je prepušten nama ,jednu istu stvar možemo odsvirati na mnogo načina. Usput ne mislim samo na bubnjarske note odnosno ritam. Znati pratiti aranžmane nama bubnjarima može da nam uštedi dosta vremena i probanja.
– Preporuka za pristup vežbanju ?
Radi sporo i uz metronom ,ponavljaj mnogo puta dok ne postigneš potpunu automatizaciju (sviranje bez preterane upotrebe pažnje i usresređenosti) .Za ovaj deo vežbanja treba najviše strpljenja ,ostatak će ići lako.Uvek radi na onom što ne znaš ,probijaj svoje granice. Učenje instrumenta je skokovito. Rezultat nije uvek ujednačen sa uloženim vremenom. Kad vežbaš –vežbaj a kad sviraš -sviraj
– Savetuješ li vežbanje na padovima ili bubnjevima?
I jedno i drugo. Danju bubanj, noću pad.
– Šta misliš o vežbanju sa metronomom ?
Jedino tako i vredi…
– Planovi za budućnost ?
Snimati što više kvalitetne muzike, svirati sa što boljim muzičarima na što boljim koncertimaJ , usavršiti sviranje na melodijskim udaraljkama i timpanima…
– Korisni savet za mlade bubnjare ?
Uživajte u onome što radite , trudite se na svaki dan naučite nešto novo. Uz upornost, veru i rad ,rezultati će neminovno doći!
April 2011-04-22
Leave a Reply